Součástí této akce byla dobrovolná prohlídka knihovny s komentářem. Zaujalo mě jak je knihovna moderní. Celý proces půjčování a vracení knih je plně automatizovaný. Každá kniha má RFID čip a když si knihu chcete půjčit, jen si ji vezmete z regálu (pokud jste si jí nevypůjčili přes internet - pak je pro vás připravena v 1. patře u zákaznického pultu v átriu) a u výpůjčního pultu (počítač se čtečkou karty a RFID) si to projedete a vytisknete stvrzenku. Při vracení to zase naházíte do takového koše a ten to pomocí jezdícího pásu rozvozí do dalších košů, které pak snadno živé pracovnice knihovny rozmístí zpět do regálů.
Další věc je knižní fond. Nedávno jsem se rozhodoval zda si koupit e-book čtečku Amazon Kindle
a začít si kupovat knihy přes Amazon. Ačkoli o tom stále uvažuji svoje finální rozhodnutí jsem odložil na chvilku stranou, protože většinu knih, které jsem si chtěl přečíst si můžu pujčit zde. Wicket in Action, Version Control with Git, Javascript pro webové vývojáře od Nicholas Z. Zakase (v originále Professional JavaScript for Web Developers - kniha doporučovaná Johnem Resigem, jako must-read pro každého, kdo s js začíná - mimochodem moje první výpůjčka), Programming Scala, Pro WebSphere Application Server 7 Internals, Programátor pragmatik, Effective Java ... a takhle bych mohl pokračovat dál. Sami vidíte, že knihy jsou to zajímavé a hlavně nové a většinou v originálu.
Zbytek stručně:
- klima v budově řízena počítačem - kombinace otevřených oken a podlahového topení (tohle topení má nějaký speciální název, který si už nepamatuji, ale prý bylo poprvé použito v obchodním domě kotva a ne moc úspěšně...
- hašení pomocí vodní mlhy, aby nedošlo k poškození materiálů
- všude wifi
- podlaha hraje všema barvama - ve skutečnosti se jedná o grafickou reprezentaci zatížení podlahy
- po celé budově jsem dostával od všeho rány od statické elektřiny... dveře na záchodě - první, druhý a pak znova, počítače, turniket.. děje se to i ostatním nebo to je mejma kosmickejma botama? :)
- na stránkách NTK se přihlásítě, ale když chcete prolejzat knihovní fond, realizovat výpůjčky či rezervace musíte se přihlásit znova. Navíc ten systém (Aleph) je děsivě ugly a ne user-friendly - takže kandidát na ntk-wtf?